БУДИНОК ІЗ ЗІРКОЮ
Сторінка легендарної Київської будівлі на Хрещатику, 25
Хрещатик, 25 («Будинок із зіркою», «Дружба», KyivHall) — трисекційна 15-поверхова цегляна житлова споруда, збудована в 1954 році. Являє собою одну з головних споруд Хрещатика, розміщується на підйомі і завершує перспективу вулиці Богдана Хмельницького. Будинок можна віднести до сталінських висоток, збудованих також у москві, Ризі і Варшаві.

Комплекс із трьох будинків № 23–27 на непарній стороні Хрещатика було зведено під час відбудови головної вулиці після Другої світової війни.

На першому поверсі будинку був розміщений кінотеатр «Дружба», відкритий у 1956 році. Нині там знаходяться Конференц-зали KyivHall.

"Будинок із зіркою" отримав своє ім'я через велику п'ятикутну зірку, яка увінчує шпиль на даху. В усі часи він вважався елітним: свого часу тут отримали квартири представники партійної та владної верхівки, а зараз купують апартаменти заможні шоумени та бізнесмени.

Архітектори будівлі — А. Добровольский, О. Малиновський, П. Петрушенко, інженер — І. Скачков.
Найвідоміші мешканці
Андрій Данилко
Серед тутешніх мешканців найвідоміший — шоумен Андрій Данилко. Саме з цього будинку народний артист вів домашні стріми на початку повномасштабної війни. І сміливо наголошував, що це його домівка (у ЗМІ неодноразово з'являлася інформація, що Андрію Михайловичу тут належать чотири квартири та видова мансарда на останньому поверсі).
Володимир Дальський
Колись у Будинку із зіркою мешкав Володимир Дальський — український актор та лауреат Шевченківської премії. Він знімався в радянському кіно та віддав майже 20 років життя театрові Франка. Там його знали переважно за роллю Шельменка у п'єсі "Шельменко-денщик".
Сергій Козак
Також за цією адресою жив оперний співак, письменник та композитор Сергій Козак. Маючи академічний баритон, він працював у Київському театрі опери та балету, багато гастролював. Згодом — очолив музично-хорове товариство України, зародивши, зокрема, НАОНІ (тоді — МХТ УРСР.). А ще в 1960-х роках пан Козак видав збірку "Українські народні пісні в обробці для хору без супроводу".
Цікаві факти
Пентаграма
Фанати теорій змов подейкують, що п'ятикутна зірка — не просто тавро СРСР, а ще й пентаграма. Їм увижається, що сталінські хмарочоси у Києві, Ризі, Варшаві та Москві поєднані невидимими лініями, і з них утворюється рисунок "масонської звізди". Мовляв, Сталін був схиблений на езотериці, тож хотів закріпити владу за допомогою магічної зорі на кілька тисяч кілометрів.
Блискавичник
Інші ж кияни вірять, що зірка на Хрещатику, 25 — це головний блискавичник столиці. Його ще помилково називають громовідводом, на московський манір.
Дружба
Кінотеатр "Дружба" мав два кінозали та працював у будинку з 1956 року — понад півсторіччя! Тут крутили навіть стрічки, які не пускали в широкий прокат через "сумнівну репутацію" — подеколи навіть мовою оригіналу. Саме кінотеатрові містяни завдячують старій назві архітектурного ансамблю "Будинок Дружба".
Цифри
Висота центрального корпусу — 73 метри, а зі шпилем — усі 85. Це була найвища споруда Києва аж до 1981 року. На шпилі — окраса будинку: велика зірка, яка колись була втіленням величі радянської влади. Декомунізація її не оминула: зірку не зняли, але перефарбували у синьо-жовті кольори.
Історія
Знищення
24 вересня 1941 року архітектурний ансамбль Хрещатика, який складався протягом кількох століть, перестав існувати: більшість будинків були зруйновані вибухами та пожежею. Німецькі війська, які щойно захопили місто, звинувачували в диверсіях радянську владу та євреїв. Керівництво СРСР запевняло, що все влаштували німці, щоб позбутись єврейського населення міста: невдовзі почалися розстріли в Бабиному Яру.

На фото - фасад «лицарського будинку» в 1935 році.
Відбудова
Сталін поширював манію величі на всю архітектуру. Монументальні будівлі мали демонструвати міць СРСР.
Реконструкцію Хрещатика запланували ще в 1944 році, а потім через бюрократію затягнули процес на 10 років. Зрештою влада оголосила закритий конкурс, і виграли дві бригади. Одна — московська: її очолював Олександр Власов, тодішній зодчий російської столиці. І друга — наша, українська, на чолі з Олексієм Тацієм.
Проекти
За проєктом Тація, на Хрещатику, 25, мав бути великий пантеон війни в римському стилі, з куполом та групою скульптур. Ще 16 фігур мали б розміщуватись на парапеті, а окремі статуї — біля сходів. Та зусиллями Микити Хрущова забудову головної вулиці Києва перехопив його підлеглий — московит Олександр Власов.

Він курував тріо українських архітекторів — Анатолія Добровольського, Олександра Малиновського та Петра Петрушенка. Кажуть, братія поцупила чимало ідей із проєкту Тація, але втілила їх на свій манір.
Зірка Хрещатика
Хрещатик відбудували у стилі другої сталінської архітектурної епохи, якій притаманна певна надмірність прикрас. Її уособлюють чи не всі характерні висотки сталінського ампіру. Не виняток — і дім "Дружба" з ошатною ліпниною.

До речі, зірка на шпилі раніше підсвічувалась. Та прожектори, яким по 70 років, давно не працюють. Якось їх замінили сучасними — але й ті не довго функціонували. Київські екстремали, які задиралися нагору, переконують, що верхівка будинку дуже красива, з терасами, колонами та стовпами, подібними до ліпних снопів сіна. Водночас дах занедбаний. Та й ті стовпи в аварійному стані.
Сьогодення
Капітальний ремонт потрібен усьому ансамблеві. Ще до повномасштабного вторгнення виділялися кошти на реконструкцію... та поки чекаємо. Але Будинок із зіркою не втрачає шарму — принаймні з парадного боку.

Нині під сходами ансамблю знаходяться ресторани Mushlya та Білий налив.

Приміщення колишнього кінотеатру "Дружба" нині працюють як конференц-зали KyivHall (КиївХол).

А також функціонує дитячий садочок та Спілка ветеранів АТО.